Gå direkt till innehåll

Nyhetsarkiv

  • Detta kan du som medlem i en BRF göra när styrelsen inte hanterar klagomål

    I en bostadsrättsförening har styrelsen ansvar att utreda klagomål. Det kan handla om alltifrån höga eller låga inomhustemperaturer, till buller från ventilationssystemet eller grannar som stör. HSBs fastighetsjurist Mattias Olsson utreder vad en enskild medlem kan göra när styrelsen är passiv och inte vidtar några åtgärder.

  • Lägre elnätspriser men kraftigt ökade skillnader mellan kommunerna

    Elnätsavgifterna har minskat med i snitt 2,9 procent sedan förra året, till stor del beroende på att två stora aktörer gjort prissänkningar. Skillnaderna mellan olika kommuner har dock ökat och är större än någonsin. Mellan de tio kommuner med högst respektive lägst elnätsavgift skiljer nästan 3 000 kronor per lägenhet och år, visar Nils Holgerssongruppens kartläggning av elnätsavgifterna.

  • Johan Nyhus blir ny förbundsordförande för HSB

    Vid HSBs årsmöte idag utsågs Johan Nyhus till ny ordförande för HSB Riksförbund i enlighet med valberedningens förslag. Johan har framför allt gjort sig känd från sin tid som kommunalråd i Göteborg, där han drivit en rad stora infrastrukturprojekt.

  • HSB välkomnar stöd för energieffektivisering i flerbostadshus

    Finansdepartementet remitterade under gårdagen ett förslag till stöd för energieffektivisering i flerbostadshus. HSB ser positivt på det nya stödet som även inkluderar bostadsrättsföreningar och kan bidra till större miljönytta än det stöd som funnits tidigare.

  • HSB mest hållbara varumärket för fjärde året i rad

    För fjärde året i rad är HSB branschvinnare i Sustainable Brand Index, Europas största varumärkesstudie om hållbarhet. Drygt 21 000 svenskar har utsett HSB till det mest hållbara varumärket i kategorin bostäder.

Visa mer